- RT @MoneyMatters: Frugal teen buys house with 4-H winnings http://bit.ly/amVvkV #
- RT @MoneyNing: What You Need to Know About CSAs Before Joining: Getting the freshest produce available … http://bit.ly/dezbxu #
- RT @freefrombroke: Latest Money Hackers Carnival! http://bit.ly/davj5w #
- Geez. Kid just screamed like she'd been burned. She saw a woodtick. #
- "I can't sit on the couch. Ticks will come!" #
- RT @chrisguillebeau: U.S. Constitution: 4,543 words. Facebook's privacy policy: 5,830: http://nyti.ms/aphEW9 #
- RT @punchdebt: Why is it “okay” to be broke, but taboo to be rich? http://bit.ly/csJJaR #
- RT @ericabiz: New on erica.biz: How to Reach Executives at Large Corporations: Skip crappy "tech support"…read this: http://www.erica.biz/ #
Expensive Cheese
Saturday morning, I woke up to a room-temperature refrigerator. I dislike drinking milk that’s 40 degrees warmer than I’m used to.
We called the repairman who showed up at 9PM and poked around in the fridge for a bit before announcing that he didn’t have the needed parts in his truck.
The parts came Monday. The next repairman got there Tuesday afternoon. For those of you keeping track at home, that’s nearly 4 days without a refrigerator.
That poor bacon.
Tuesday’s repairman didn’t think highly of Saturday’s. Apparently, the two parts Saturday ordered never go bad at the same time, so he was guessing.
He also didn’t notice the slice of individually wrapped American cheese that had slipped between a shelf and one of the cold-air vents, preventing any air flow at all.
Grr.
I wish I would have noticed that on Saturday. I now own the most expensive cheese in the world. It’s not Pule, which comes in at $616 per pound. This lowly slice of American cheese cost me nearly $200. At one ounce per slice, that’s $3200 per pound. Of course, I’m counting the lost food. My hamburger, eggs, bacon, milk, and mayonnaise are gone, along with every other perishable bit of food we had on hand.
I don’t know how much the repairs cost. Saturday’s visit, minus the parts, was billed at $95. I didn’t see the total for Tuesday’s visit.
We pay for a repair plan through our gas company. For around $15 per month, we get a list of appliances protected. We don’t have to worry about our washer, dryer, water softener, stove, refrigerator, or our sewer main. Assuming Tuesday’s visit was billed the same as Saturday’s, this one repair paid for the plan for an entire year. When you count our sewer main–which backs up with tree roots once a year and costs at least $200 to fix–the repair plan is definitely worth it for us.
When we get tenants in my mother-in-law’s house, we’ll have the repair plan set up there, too.
Do you use any kind of repair plan? How is it working out for you?
Getting Started With Precious Metals
Precious metals are a fairly reliable investment. The price rises and falls like anything else, but there will always be value. They will never be worthless.
If you have some preparedness tendencies, it’s reassuring to know that you own a form of money that has intrinsic value. In the case of runaway inflation like so many countries–from Argentina to Zimbabwe–have had to deal with, it may be the only thing you can spend to put food on the table.
Unfortunately, we’re close to the top of gold and silver prices. Ten years ago, gold was selling for $320/ounce and silver was $4.76/ounce. At this moment, they are $1572.82 and $27.28, respectively. Those prices can make it hard to break into precious metals as an investment.
But there’s a cheaper way.
It’s called junk silver. Junk silver is the term used when you’re talking about coins with real silver that have no–or very little–collectible value. Their value is based on the silver they contain.
Silver coins used to be the standard. Until 1964, the U.S. made it’s dimes, quarters, half-dollars, and dollar coins out of 90% silver. Our money had real value, then. Now, they are mostly copper, with a bit of nickel to make it the right color.
Since real-money coins have been out of circulation for 50 years, they can be hard to find in the wild, but it is easy to check a pile of change. You don’t have to look at the dates, just stack up the coins and look at the edges.
With real money, the coins are silver the whole way through, like the first picture. With modern “put your faith in the government’s promises” money, you can see the copper shining through. It’s astounding quick to scan through hundreds of coins to yank out the silver.
Is it worth it? How much is an old quarter worth?
A quarter weighs 1/4 of an ounce and the pre-1965 quarters contained 90% silver.
But wait.
That 1/4 of a standard ounce and silver is measured in troy ounces. Crap, what’s the standard-to-troy conversion?
°C x 9/5 + 32 = °F? No.
? No.
E = mc2? No
One dollar of perfect-condition 90% silver coins contains 0.7234 troy ounces of silver. Circulated, they are assumed to contain 0.715 troy ounces of silver, due to wear. The exceptions are Morgan and Peace dollars which contain 0.7736 troy ounces of silver.
Zero point what now?
Don’t worry, you don’t have to remember the numbers. Round it off and keep it simple!
For easy math, $1 of pre-1965 silver money(dimes, quarters, halves, dollars) contains 3/4 of an ounce of silver.
How does that help?
At today’s price($27.28), that $1 of coins is worth $20.46. A silver dime is worth 1/10 of that, so $2.05. A quarter is worth $5.12. Easy.
Where do you buy junk silver? Any coin shop will have it, but I usually shop eBay and APMEX. Expect to pay a bit of a markup from any dealer.
That’s how you make precious metals investing quick, cheap, and easy.
1. Scan your change and pull out anything(except nickels) with a completely silver edge. Score!
2. If you’re shopping for silver, know the price at the time, and do the math. $1 = 3/4 of an ounce of silver.
3. Store the silver until the world as we know it ends, then profit.
Are you hoarding silver investing in precious metals?
Twitter Weekly Updates for 2010-06-19
- RT @bargainr: Life in North Korea is absolutely dreadful http://nyti.ms/dAcL26 #
- RT @bitfs: Weekly Favorites and Gratitude!: My Favorite Posts this Week Jeff at Deliver Away Debt threw together the .. http://bit.ly/9J0gGo #
- @LiveRealNow is giving away a copy of Delivering Happiness(@dhbook). Follow and RT to enter. http://bit.ly/czd31X # #
- Baseless claims, biased assumptions, poor understanding of history. Don't bother. #AnimalSpirits #KeynesianCult #
- RT @zappos: Super exciting! "Delivering Happiness" hit #1 on NY Times Bestseller list! Thanks everyone! Details: http://bit.ly/96vEfF #
- @ericabiz Funny, we found a kitten in a box last week. Unfortunately, it was abandoned there, not playing. Now, we have a 5th cat. in reply to ericabiz #
Net Worth Update – January 2014
This may be the most boring type of post I write, but it’s important to me to track my net worth so I can see my progress. We are sliding smoothly from debt payoff mode to wealth building mode.
Our highlights right now are nothing to speak of. We did let our credit card grow a little bit over the last couple of months, but paid it off completely at the end of December. It grew mostly as a matter of not paying attention while we were doing our holiday shopping and dealing with some car repairs.
That’s it. We haven’t remodeled our bathrooms yet, but we have the money sitting in a savings account, waiting for the contractor. We haven’t bought a pony yet, but we did decide that a hobby farm wouldn’t be the right move for us. We’ll be boarding the pony instead of moving, at least for the foreseeable future.
Our net worth is up $13,000 since September. Our savings are up and our retirement accounts are down because there are two inherited IRAs that we need to slowly cash out and convert to regular IRAs.
Family Bed: How to Make It Stop
For years, my kids shared my bed.
When my oldest was a baby, I was working a graveyard shift, so my wife was alone with the baby at night. It was easy to keep a couple of bottles in a cooler by the bed and not have to get out of bed to take care of him when he woke up once an hour to drink a full bottle.
Then he got older. And bigger. And bigger.
We tried to move him to his own bed a few times, but it never worked well. He’d scream if we put him in a crib, so we got him a bed at 9 months old. That just meant he was free to join us whenever he woke up. Brat.
We finally got him to voluntarily move to his own bed after his sister was born. Shortly after she was born, I woke up to see him using her as a pillow. To paint the proper picture, this kid is 5’9″ and wears size 12 shoes. At 11. When I woke him up to tell him what he was doing, he decided to sleep in his own bed.
Method #1 to get your kids in their own bed: Have kid 1 try to crush kid 2 and feel bad about it.
Method #1 isn’t a great solution.
Soon, baby #3 showed up and we had 2 monsters in bed with us again. Once they started getting bigger, it became difficult for the 4 of us to sleep. We tried to get them into their own beds. Unfortunately, even as toddlers, my kids had a stubborn streak almost as big as my own. Nothing worked.
Eventually, they got big enough that I was crowded right out of the bed. At least we had a comfortable couch.
Sleeping on a couch gets old.
When the girls got old enough to reason with, we had a choice: We either had to find a way to convince them they wanted to sleep in their own room, or we had to have a fourth brat for them to attempt to crush at night.
We went with bribery. Outright, blatant bribery.
We put a chart on the wall with each of their names and 7 boxes. Every night they slept in their own beds, they got to check a box. When all of the boxes were checked, they got $5 and a trip to the toy store.
It took 10 days to empty our bed and it’s been peaceful sleeping since. That’s $5 well-spent.
Have you done a family bed? How did it work? How long did it last?