- RT @MoneyMatters: Frugal teen buys house with 4-H winnings http://bit.ly/amVvkV #
- RT @MoneyNing: What You Need to Know About CSAs Before Joining: Getting the freshest produce available … http://bit.ly/dezbxu #
- RT @freefrombroke: Latest Money Hackers Carnival! http://bit.ly/davj5w #
- Geez. Kid just screamed like she'd been burned. She saw a woodtick. #
- "I can't sit on the couch. Ticks will come!" #
- RT @chrisguillebeau: U.S. Constitution: 4,543 words. Facebook's privacy policy: 5,830: http://nyti.ms/aphEW9 #
- RT @punchdebt: Why is it “okay” to be broke, but taboo to be rich? http://bit.ly/csJJaR #
- RT @ericabiz: New on erica.biz: How to Reach Executives at Large Corporations: Skip crappy "tech support"…read this: http://www.erica.biz/ #
Expensive Cheese
Saturday morning, I woke up to a room-temperature refrigerator. I dislike drinking milk that’s 40 degrees warmer than I’m used to.
We called the repairman who showed up at 9PM and poked around in the fridge for a bit before announcing that he didn’t have the needed parts in his truck.
The parts came Monday. The next repairman got there Tuesday afternoon. For those of you keeping track at home, that’s nearly 4 days without a refrigerator.
That poor bacon.
Tuesday’s repairman didn’t think highly of Saturday’s. Apparently, the two parts Saturday ordered never go bad at the same time, so he was guessing.
He also didn’t notice the slice of individually wrapped American cheese that had slipped between a shelf and one of the cold-air vents, preventing any air flow at all.
Grr.
I wish I would have noticed that on Saturday. I now own the most expensive cheese in the world. It’s not Pule, which comes in at $616 per pound. This lowly slice of American cheese cost me nearly $200. At one ounce per slice, that’s $3200 per pound. Of course, I’m counting the lost food. My hamburger, eggs, bacon, milk, and mayonnaise are gone, along with every other perishable bit of food we had on hand.
I don’t know how much the repairs cost. Saturday’s visit, minus the parts, was billed at $95. I didn’t see the total for Tuesday’s visit.
We pay for a repair plan through our gas company. For around $15 per month, we get a list of appliances protected. We don’t have to worry about our washer, dryer, water softener, stove, refrigerator, or our sewer main. Assuming Tuesday’s visit was billed the same as Saturday’s, this one repair paid for the plan for an entire year. When you count our sewer main–which backs up with tree roots once a year and costs at least $200 to fix–the repair plan is definitely worth it for us.
When we get tenants in my mother-in-law’s house, we’ll have the repair plan set up there, too.
Do you use any kind of repair plan? How is it working out for you?
What is a Mechanic’s Lien?
- Image via Wikipedia
When you hire someone to work on your property or provide material to build or improve it, they are entitled to get paid. A mechanic’s lien is the method of enforcing that payment.
Here is what you need to know about mechanic’s liens.
A contractor must usually give you written notice of intent to file a lien if the contract isn’t paid. He needs to do this within a short time of beginning the work. The notice will include text to the effect that subcontractors also have the right to file a lien if they are not paid. This notice gives you two methods of defense: You can pay the subcontractors directly and withhold that amount from the payment to the contractor, or you can withhold the final payment until you have received a lien waiver from each of the subcontractors.
If the notice isn’t given correctly, the contractor forfeits his right to file a lien. Also, in most places, if a contractor is supposed to be licensed to do the work, but isn’t, he’s not able to file a lien.
Subcontractors must also provide notice on intent within about 45 days–depending on the state–of the time they first provide services or material, or the lien is not enforceable.
Protecting Yourself
First, you only have to pay once. If you pay the contractor in full before getting the notice of intent from the subcontractors, you can’t be forced to pay again.
Next, make the contractor provide a list of all subcontractors and keep track of any notices of intent you get. Get lien waivers from everyone involved before you make the final payment to the contractor.
Finally, you have the rights defined in the notice of intent to file a lien. You can either pay the subcontractors directly, or you can withhold the final payment until you receive lien waivers from each subcontractor.
Resolution
The lien holder has 120 days to file the lien and 1 year to enforce it. Enforcing simply means that it a suit has been filed. Once that happens, you can either pay the contractor, attempt to settle with the contractor, or you can take the contractor to court to determine the “adverse claims” on your property. There aren’t too many choices at this point.
Do yourself a favor and get lien waivers before you make the final payment on any work done on your property.
What’s in it for me?
Lately my son has been in full-on greed mode. It seems like every time I talk to him he asks me to give him something buy him something, do something.
“Dad, can you buy me a Yu-Gi-Oh card?”
“Dad, can you buy me a videogame?”
“Dad, can I get this?”
“Dad, can I get that?”
That is really kind of obnoxious. My response has turned into “What’s in it for me?”
Really, he’s constantly asking for stuff and he’s trying to provide no value back. What kind of lesson would I be teaching him by handing him everything he’s asking for? So, I’ve decided to make him come up with a value proposition: “What’s in it for me?”
Now, when he asks me to buy him a video game, I ask what’s in it for me.
Sometimes, he comes back with “Well nothing, you just love me.” That is garbage. I’m not going to buy him stuff just as because I love him and teach them that you can buy someone’s affection or that you should be paying for someone’s affection.
Other times he comes back with “If you buy me video game, I will clean all of the poop out of the backyard.” (We have a dog. I’m not messy.) That seems like a much better deal.
Other times, he reminds me that I owe him back-allowance. That one’s a given. If I owe him more than whatever he is asking for, he’s going to get it.
Sometimes, he’ll say that he willing to do a bunch of extra chores or something, but he is learning that he needs to trade value for value instead of assuming that every whim he’s got is going to be indulged by me just because I’m his parent and I’ve been generous in the past.
Getting Started With Precious Metals
Precious metals are a fairly reliable investment. The price rises and falls like anything else, but there will always be value. They will never be worthless.
If you have some preparedness tendencies, it’s reassuring to know that you own a form of money that has intrinsic value. In the case of runaway inflation like so many countries–from Argentina to Zimbabwe–have had to deal with, it may be the only thing you can spend to put food on the table.
Unfortunately, we’re close to the top of gold and silver prices. Ten years ago, gold was selling for $320/ounce and silver was $4.76/ounce. At this moment, they are $1572.82 and $27.28, respectively. Those prices can make it hard to break into precious metals as an investment.
But there’s a cheaper way.
It’s called junk silver. Junk silver is the term used when you’re talking about coins with real silver that have no–or very little–collectible value. Their value is based on the silver they contain.
Silver coins used to be the standard. Until 1964, the U.S. made it’s dimes, quarters, half-dollars, and dollar coins out of 90% silver. Our money had real value, then. Now, they are mostly copper, with a bit of nickel to make it the right color.
Since real-money coins have been out of circulation for 50 years, they can be hard to find in the wild, but it is easy to check a pile of change. You don’t have to look at the dates, just stack up the coins and look at the edges.
With real money, the coins are silver the whole way through, like the first picture. With modern “put your faith in the government’s promises” money, you can see the copper shining through. It’s astounding quick to scan through hundreds of coins to yank out the silver.
Is it worth it? How much is an old quarter worth?
A quarter weighs 1/4 of an ounce and the pre-1965 quarters contained 90% silver.
But wait.
That 1/4 of a standard ounce and silver is measured in troy ounces. Crap, what’s the standard-to-troy conversion?
°C x 9/5 + 32 = °F? No.
? No.
E = mc2? No
One dollar of perfect-condition 90% silver coins contains 0.7234 troy ounces of silver. Circulated, they are assumed to contain 0.715 troy ounces of silver, due to wear. The exceptions are Morgan and Peace dollars which contain 0.7736 troy ounces of silver.
Zero point what now?
Don’t worry, you don’t have to remember the numbers. Round it off and keep it simple!
For easy math, $1 of pre-1965 silver money(dimes, quarters, halves, dollars) contains 3/4 of an ounce of silver.
How does that help?
At today’s price($27.28), that $1 of coins is worth $20.46. A silver dime is worth 1/10 of that, so $2.05. A quarter is worth $5.12. Easy.
Where do you buy junk silver? Any coin shop will have it, but I usually shop eBay and APMEX. Expect to pay a bit of a markup from any dealer.
That’s how you make precious metals investing quick, cheap, and easy.
1. Scan your change and pull out anything(except nickels) with a completely silver edge. Score!
2. If you’re shopping for silver, know the price at the time, and do the math. $1 = 3/4 of an ounce of silver.
3. Store the silver until the world as we know it ends, then profit.
Are you hoarding silver investing in precious metals?
Family Bed: How to Make It Stop

For years, my kids shared my bed.
When my oldest was a baby, I was working a graveyard shift, so my wife was alone with the baby at night. It was easy to keep a couple of bottles in a cooler by the bed and not have to get out of bed to take care of him when he woke up once an hour to drink a full bottle.
Then he got older. And bigger. And bigger.
We tried to move him to his own bed a few times, but it never worked well. He’d scream if we put him in a crib, so we got him a bed at 9 months old. That just meant he was free to join us whenever he woke up. Brat.
We finally got him to voluntarily move to his own bed after his sister was born. Shortly after she was born, I woke up to see him using her as a pillow. To paint the proper picture, this kid is 5’9″ and wears size 12 shoes. At 11. When I woke him up to tell him what he was doing, he decided to sleep in his own bed.
Method #1 to get your kids in their own bed: Have kid 1 try to crush kid 2 and feel bad about it.
Method #1 isn’t a great solution.
Soon, baby #3 showed up and we had 2 monsters in bed with us again. Once they started getting bigger, it became difficult for the 4 of us to sleep. We tried to get them into their own beds. Unfortunately, even as toddlers, my kids had a stubborn streak almost as big as my own. Nothing worked.
Eventually, they got big enough that I was crowded right out of the bed. At least we had a comfortable couch.
Sleeping on a couch gets old.
When the girls got old enough to reason with, we had a choice: We either had to find a way to convince them they wanted to sleep in their own room, or we had to have a fourth brat for them to attempt to crush at night.
We went with bribery. Outright, blatant bribery.
We put a chart on the wall with each of their names and 7 boxes. Every night they slept in their own beds, they got to check a box. When all of the boxes were checked, they got $5 and a trip to the toy store.
It took 10 days to empty our bed and it’s been peaceful sleeping since. That’s $5 well-spent.
Have you done a family bed? How did it work? How long did it last?