There comes a time when it’s too late to tell people how you feel.
There will come a day when the person you mean to talk to won’t be there. Don’t wait for that day.
“There’s always tomorrow” isn’t always true.
The no-pants guide to spending, saving, and thriving in the real world.
Olivia Wilde recently announced her pregnancy with fiance Jason Sudeikis as she’s due with her first child in the coming year. Although the couple have declined to reveal their due date, they likely are expecting to set aside a budget for their baby, even with their high incomes. With forty percent of moms saying that having a baby is more expensive than they initially assumed, it’s important to look at the overall costs in the first month for plenty of preparation and financial planning.
Food
The first-month’s expenses can slightly range, depending on if the mother is using formula to feed the baby or is breastfeeding.
Breastfeeding is free and will not cost a dime, besides the breastfeeding supplies that cost an average of $15 in the first month due to nursing pads and milk storage bags for freezing.
Name-brand formula can be expensive, an average cost of $25 a week as the baby will be feeding on it several times a day, totaling about $100 in the first month. Generic brands of formula cost half the amount, an average of $12 a week.
Medical
Health insurance is one of the most expensive costs for newborn babies with 39 percent of mothers paying $1,000 with their childbirth. Some even pay at least $5,000. Health insurance will also likely increase to $200 a month for the child with co-pays that range from $30 to $100 per visit. Some health insurance will refuse to cover certain costs, which include vaccines and immunizations.
Daycare
Paid maternity leave is considered a luxury in the U.S. and is often unavailable for mothers who are self-employeed or do freelance work, making daycare a necessity. Daycare for newborns averages to $100 a month, but can be at least $1,000 for celebrities that use an in-home nanny.
General Care
Wipes will cost an average of $13 in the first month with a $5 increase in the water bill for the baby’s laundry and baths.
Diapers are one of the scariest expenses that are priced at $80 for basic Pamper diapers for newborns. Using cloth diapers are a one-time expense, so if provided by a friend or relative at a baby shower, they are free to use consistently and do not require much water or detergent to wash every other day.
Bath soap, detergent, and baby-safe shampoo will cost $30 a month to maintain the hygiene of your baby.
Although Olivia Wilde’s baby will be unique in its feeding habits and the materials for diapers used, the average cost in the first month will likely total $200 and can go as high as $4,000 for a celebrity. Many of the costs simply depend on the baby and are determined by the type of diapers used, the amount of doctor visits, daycare that may be needed, and whether the baby prefers breastfeeding or feeding on formula.
You eat.
Right?
Sometimes, we have more money than month and wonder how we’re going to avoid going hungry at the end of the month. When the grocery budget has run out and the cupboards are almost bare, how do you keep the kids fed?
The secret is to keep some staple stocked all the time. If you have these ingredients, you can stretch $1 of beef into a meal for 10 people. Almost.
We buy rice 20 pounds at a time. I try to keep a bowl of cooked rice on hand at all times. When we cook a soup, stew, or hotdish, we add a cup or two of rice to the dish. If we’re running late for dinner(a painful situation with a 2-year-old, a 4-year-old, and an 11-year-old who’s about to hit 5′ 7″), we’ll dump a can of soup over the top of a bowl of rice. A quick trip through the microwave, and we’ve got a reasonably healthy meal in 2 minutes. Another trick is to add some to ground beef, whether it’s a meatloaf or sloppy joes.
This is another ingredient I try to keep on hand, cooked, and in the fridge. We use it like we use the rice. We add a cup to soup, or almost anything else. Throw some barbecue sauce on them, and you’ve got pseudo-baked beans for cheaper than you can buy a can. Mash them with taco seasoning and you have refried beans. Add a cup to scrambled eggs for a filling breakfast.
There are so many ways to use potatoes to stretch a meal. Shred them to cook with eggs or slice them onto a hotdish. Cube them into soup or dice it as a thickener in stew.
Yet another item that can go into almost anything. Before I met my wife, I’d make a dish that consisted of nothing more than whatever pasta I had on hand, with a can of soup, cooked until the pasta was done and most of the liquid was absorbed by the noodles. I learned how to wield spices like a crazy Neptunian ninja.
Whenever we cook, whatever we eat, we make enough for leftovers. When the leftovers are no longer enough to make a meal for anyone, they go in a bag in the freezer. When we have enough, we put them all in a slow-cooker with some water and a ton of seasonings. When we get home from work, we have a delicious soup waiting for us–free soup. If we want stew, we throw in some rice. By the end of the day, the rice has completely dissolved, transforming our delicious freaking soup into yummy dang stew. Everything we make tastes good, so combining a dozen dishes into one soup should also taste good, right? The exception: fish. Never, ever add fish to free soup. Trust me.
I don’t use bread to cook much, though it’s harder to get much cheaper than a grilled-cheese sandwich. I like to serve a slice of bread with dinner. It just makes the food feel more filling.
That’s how I make a meal for two stretch to feed my family of five, without sacrificing taste or nutrition. How do you make a meal stretch?
Life may be like a box of chocolates, but it is certainly not a game of Sorry, where one person wins at the expense of all others. It is entirely possible for everyone to win in most voluntary interactions.
For example, if my company gives me a $10,000 raise, it would seem like I win and they lose. I’m getting more money, at the expense of their bottom line, right? Maybe. But what if that raise spurs me on to make an extra $100,000 for the company? That makes it a good investment and a Win/Win scenario.
When I’m dealing with one of my side-business customers or an advertiser, I’m definitely pushing for the Win/Win. Of course I want them to pay me as much as possible, but I also want their repeat business, which won’t happen unless they walk away happy. If I insisted that each of my customers pay the absolute top dollar, I may come out ahead in the short-term, but what about next month or next year? It’s much better for both of us if we can find a happy middle ground.
The four basic forms of interaction are:
1. Win/Lose. This is where I win and you lose. Haha! The problem with a Win/Lose is that the loser isn’t going to come back to play next year. He’s not happy and he’ll probably tell his friends how unhappy he is. This is also the interaction that people are mistakenly assuming when they complain about excessive executive interaction. The CEO is making a million dollars while the folks on the assembly line are stuck with $15 per hour? It’s entirely possible that, if the CEO weren’t doing his job, nobody else would have one. That is, like it or not, Win/Win.
2. Lose/Win. This is where I give up everything, hoping you’ll eventually throw me a bone. It’s a cowardly interaction that won’t work well when dealing with someone playing #1. I’ll keep giving, you’ll keep taking. You go home happy, I go home sore. When it’s done, I won’t do business with you ever again.
3. Lose/Lose. Nobody wins. We fight so hard to get what we want, forcing the other side to give up as much as possible, while they are doing the same. At the end of the day, the hatred is flowing so strong, there’s no possibility of a relationship.
4. Win/Win. Yay! Everybody wins! Everybody’s happy! This will involve some compromise, but hopefully we can reach the happy middle ground where we are both smiling. If I’m looking for a deal that involves you paying me $1000 per month, is it better for me to push to get exactly that, or let myself get talked down to $750? If the $1000 is more than you can afford, so you quit with hard feelings after one month, the ongoing $750 is much, much better for both of us. It is actually in my greedy self-interest to give up that 25% to build our relationship.
Winning doesn’t have to be done at the expense of others. If you do it right, we all win.